بلاگ

ماساژ درمانی برای درد گردن

ماساژ درمانی برای درد گردن

یاد بگیرید که چگونه ماساژ درمانی می­ تواند به کسانی که از درد گردن رنج می ­برند کمک کند. اکثر ما دچارسفتی گردن، و گردن درد می­ شویم که می­ تواند برای روز­ها،هفته­ ها، ماه­ ها و حتی سال­ها طول بکشد. چهارمین عامل اصلی ناتوانی در ایالات متحده گردن درد است، درد گردن تقریبا ۳۰٪ از آمریکایی ها را تحت تاثیر قرار می دهد. و در حالی که حدود نیمی از این موارد زود مداوا می­ شوند، تقریبا ۵۰٪ در دراز مدت به بهبودی دست پیدا می­ کنند.

درد حاد گردن

درد شدید گردن می ­تواند در اثر خم شدن روی یک میز برای ساعت های طولانی، طرز ایستادن غلط، ارگونومیک ضعیف (جانشین شدن مانیتور کامپیوتر و کیبورد)، خوابیدن در حالت ها­ی نا­مناسب، چرخش یا پیچش گردن، کشش دادن به گردن و آسیب دیدن در یک تصادف یا حادثه­ ی ورزشی باشد.

شرایطی که درد گردن را تحت تاثیر قرار می دهد

شرایط خاصی درد گردن را تحت تاثیر قرار می دهند، شرایطی مثل فیبرومایلژی، تنگی کانال نخاعی(کانال باریک نخاعی) یا آرتروز گردن. تصادف با اتومبیل ممکن است سبب آسیب بشود، که ممکن است این آسیب برای ماه ها و سال ها ادامه پیدا کند و در بعضی شرایط نیز ممکن است آسیب ها دائمی باشند. دیسک ها­ی شکسته و شکستگی ها­ی مهره ممکن است در موارد جدی درد گردن رخ دهد.

حالت سر رو ­به جلو و گردن پیامکی(تکست نک)

 

دو حالت سر رو به جلو وگردن پیامکی بسیار متداول است، هر دو نتیجه­ ی خیره شدن طولانی مدت به کامپیوتر و صفحه­ ی گوشی است. سر به جلو حالتی است که سر  در جلوی ستون فقرات است، که باعث درد در گردن و پایین بازو ها می­ شود. طبق یک قانون برای هر یک اینچی که سراز حالت طبیعی  به جلو حرکت می­ کند، فشار بر مهره ها و عضلات گردن حدود ۱۰ پوند افزایش می یابد. تقویت عضلاتی که گردن را عقب می­ کشد مثل  ناحیه­ ی گردنی منبسط شوند­ه ­ی پایین و عضلات بالایی خم کننده­ ی گردن همراه با کشش ماهیچه جناغی ترقو ه­ای، ماهیچه­ های نواری و ماهیچه های نردبانی کمک می ­کنند که سر به درستی در موقعیت جلو قرار بگیرد، که سبب کاهش درد گردن و بی­حسی در پایین بازو ها می­ شود.

سر انسان حدود ۱۰ تا ۱۲ پوند وزن دارد. وقتی که سر در حالت خنثی قرار دارد، این وزن می تواند توسط عضلات گردن پشتیبانی شود، اما وقتی که سر ۳۰ درجه جلو برود، وزن آن  روی عضلات گردن به حدود ۴۰ پوند افزایش می یابد. وقتی سر ۶۰ درجه به جلو برود، وزن آن به اندازه­ ی ۶۰ پوند فشار بر عضلات گردن افزایش می یابد. هنگامی که ما این موقعیت را برای زمانی طولانی نگه می داریم، ما یک آسیب تکراری برای عضلات گردن ایجاد می کنیم که معمولا به عنوان گردن پیامکی(اغلب نتیجه­ ی استفاده ­ی بیش از حد از تلفن همراه) نامیده می­ شود. نشان داده شده است که حالت  سر رو به جلو به مدت ۲ تا ۴ ساعت در روز باعث ایجاد آسیب قابل توجه می شود و حتی ممکن است کار به جراحی ستون فقرات بکشد.

 

ماساژ، تنش عضلانی و نقاط ماشه ­ای

سر رو به جلو و گردن پیامکی  دو حالتی است که تنش عضلانی زیادی را در گردن و شانه ها ایجاد می­ کند، و این نتایج سبب افزایش نقاط ماشه­ ای در بدن می­شود. نقاط ماشه­ ای که در بالا­ی عضلات پشتی وجود دارد معمولا به سبب گردن درد  بوجود می ­آیند، و باعث سر­درد می­ شوند.

هنگامی که یک مشتری را که در شرایط سر رو به جلو یا گردن پیامکی  قرار دارد درمان می­ کنید اولین قدم این است که به آرام سازی و تقویت عضلاتی که در کشش سر موثر هستند بپردازید. به منظور بازگشت گردن به موقعیت خنثی، شانه ها باید به حالت خنثی بازگردند و به جلو نروند. روی عضلات ماهیچه­ ی سینه­ ای کار کنید تا از طریق کشش الیاف عضلانی طول پیدا کنند. کشش عضلات اجازه می دهد شانه ها به حرکت درآیند. به همین ترتیب، کشش و طولانی شدن ماهیچه ­ها­ی جناغی ترقوه ­ای و ماهیچه­ های نردبانی اجازه می­ دهد که سر به حالت طبیعی خود برگردد.

هنگامی که سر قادر به بازگشت به موقعیت طبیعی می شود، ما می توانیم الیاف عضلانی فشرده و نقاط ماشه­ ای را در عضلات ذوزنقه­ ای و عضله­ ی لواتور اسکاپولا پیدا کنیم. ماهیچه­ ی نواری سر و ماهیچه­ ی نواری گردن هم ممکن است لانه­ ی نقاط ماشه­ ای باشد و شک نکنید که همین طور است، و به توجه بیشتری نیاز دارد. هنگام کار با ماهیچه ­ی سینه­ ای و سایر ماهیچه ها که در پشت گردن قرار دارد، از اصحکاک عمیق و ضربات مهار شده استفاده کنید تا خون و اکسیژن تازه به درون عضلات سر­ریز شود و نقاط ماشه­ ای آزاد گردند و عضلات آرام شوند. کار کردن با گردن به تماس دست ملایم نیاز دارد. هنگام کار در گردن، ضروری است که فشار به آهستگی اضافه شود به عبارت دیگر باید به مشتری زمان داد تا واکنش نشان دهد. همچنین ضروری است که درمانگر آناتومی ظریف ساختار گردنی را مرور کند، از جمله مهره ها، رگ ها و اعصاب، به طوری که تحت فشار قرار نگیرد و موجب درد غیر ضروری یا آسیب نشود.

کرانیو ساکرال تراپی و درد گردن         

در حقیقت، یکی از انواع ماساژ که نشان داده است بطور عظیمی باعث کاهش درد در مشتریان می ­شود، کرانیو ساکرال تراپی است. کرانیو ساکرال تراپی با این فرض بوجود آمده است که جمجمه، ستون فقرات، و استخوان خاجی لگن همگی به هم متصل هستند. کرانیو ساکرال تراپی یک رویکرد ملایم را برای کار با سر و گردن پیشنهاد می­ کند. با استفاده از حدود پنج گرم فشار، درمانگر محدودیت ها­ی عضله را آزاد می­ کند و اجازه می­ دهد تنش عضلات کاهش یابد.

ماساژ سوئدی و تنش عضلات

ماساژ سوئدی با فشار متوسط نشان داده است که تمام تنش موجود در عضلات را می­ کاهد و طول الیاف عضلات را افزایش می­ دهد، همچنین جریان خون را افزایش می­ دهد و سبب می­ شود درد در عضلات کاهش یابند. ماساژ نشان داده است که برای گردن درد بسیار مفید است. مطالعات نشان می­دهد ماساژ مکرر بسیار سودمند است: ۲ تا ۳ جلسه­ ی یک ساعته در هفته برای بازیابی بدن و کاهش درد عضلات بسیار عالی است، بخصوص در ۴ تا ۶ هفته­ ی نخست.

به طور کلی، ماساژ درمانی برای کسانی که از  درد گردن رنج می برند بسیار مفید است. درمانگری که از اقدامات احتیاطی و آناتومی آگاه است، و با تکنیک ها راحت است و جنبه های مختلف عملکرد گردن و عضلات را درک می کند می تواند برای بسیاری از مشتریانی که از درد گردن حاد و حتی بلند مدت رنج می برند، بسیار سودمند باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *