بلاگ

اسپا چیست؟

اسپا چیست؟

کلمه اسپا تصاویری از روزهای بلند با حمام‌های خشتی و کلاس‌‌های مدیتیشن و غذاهای پیچیده ی آماده و بیشه‌‌های معطر اکالیپتوس به ذهن متبادر ‌‌می‌کند. اما به نظر ‌‌می‌رسد که اسپاها همه جا هستند: تفرجگاه‌‌های حاشیه ای، عرض دهکده‌‌ها، سالن‌‌هایی که با یک میز ماساژ که برای خدماتشان مشتری جلب می کنند. چطور این همه ‌‌می‌تواند اسپا باشد؟ مسئله این است که هیچ کس استفاده از کلمه ی اسپا را مرسوم نکرده است. بنابراین هرکس ‌‌می‌تواند برای هر هدفی که بخواهد از این کلمه استفاده کند.

به علاوه معنی کلمه اسپا در قرن ۱۹ و اوایل قرن بیستم – یک مجتمع سلامتی که اطراف چشمه‌‌های معدنی که مراجعین ‌‌می‌توانند درمان دریافت کنند- در دوره ی مدرن گسترش یافت. امروزه به معنی محلی برای دریافت ماساژ، خدمات بهسازی صورت و بدن و دیگر خدمات در یک اسپا روزانه یا شبانه است. این اختلاط معانی به خاطر رقابتی است که بین اسپاها در ایجاد تجارب جدید برای مراجعین به وجود آمد.

چشمه‌‌های آب گرم مقصد سنتی که تجربه سلامتی همه جانبه را پیشنهاد ‌‌می‌دهند اکنون خودشان را مجتمع اسپا ‌‌می‌نامند.

 بهترین نرم افزار راه سفر

از طرف دیگر مجتمع‌‌های سنتی اسپا گزینه‌‌های نشاط بیشتری مثل کلاس‌‌های ورزشی، مربیان شخصی، حتی مشورت با متخصصان پزشکی یکپارچه را اضافه کرده اند. اما اگر شما دوست دارید به اسپا بروید یا درمورد اینکه برای بار اول بروید فکر ‌‌می‌کنید – ارزش آن را دارد که یک دسته از اسپاهای مختلف را امتحان کنید و اینکه آنها چه نامی داشته باشند بستگی به این دارد که شما انتظار دارید چه چیزی را تجربه کنید.

تعریف اسپا

انجمن بین المللی اسپا، اسپاها را بعنوان مکان‌‌هایی برای ارتقای سطح تندرستی از طریق خدمات مختلف تخصصی که ذهن، بدن و روح را تجدید قوا ‌‌می‌کند، تعریف ‌‌می‌کنند. این یک تعریف خیلی وسیع است که شامل تمام انواع مختلف اسپاها – عملا حدود ۲۰ هزار اسپا در ‌‌ایالات متحده ‌‌می‌شود.

در اینجا انواع مختلف اسپا و آنچه احتیاج دارید در مورد آن بدانید تا یک مشتری هوشیار اسپا باشید آورده شده است.


اسپاهای روزانه

اینجا جایی است که شما ‌‌می‌توانید حداقل یک ماساژ و بهسازی صورت در یک ملاقات روزانه داشته باشید. حدود ۸۰ درصد از اسپاها، اسپاهای روزانه هستند. اما همه آنها مشابه نیستند.

اسپاهای روزانه شامل مکان‌‌هایی مثل Envy ماساژ ‌‌می‌شود. یک سری ارزان که هیچ رختکن یا لباسی ندارد چون شما در اتاق برهنه ‌‌می‌شوید. گاهی اسپاهای کوچک محلی، با تعداد اندکی اتاق این مدلی هستند.

اسپاهای روزانه سنتی خدمات بیشتری ارائه ‌‌می‌دهند که شامل درمان بدن و ناخن ‌‌می‌شود. آنها امکاناتی مانند رختکن، لباس و دمپایی، اتاق بخار، حمام بخار فنلاندی، و یک اتاق آرامش با چیزهایی لذت بخش مثل چای، آب لیمو، میوه‌‌های خشک و مغزها دارند. اسپاهای روزانه orobe  و slippersften مرتبط با سالن آرایش مو هستند اما باید در یک شعبه یا یک طبقه جداگانه باشند تا بتوانند اتمسفر آرا‌‌می‌را محیا کنند. خیلی از اسپاهای استراحتگاهی، برای استفاده محلی‌‌ها در روز باز هستند اما گران تر هستند و خیلی امکانات غیر ضروری و تجملی دارند.

اسپاهای مقصد

این گروه کوچک اما بسیار تأثیرگذار اسپاها (کمتر از ۱۰۰ اسپا در ایالات متحده آمریکا) برای تدارک یک تجربه تندرستی همه جانبه اختصاص یافته اند. تمام محیط برای تهیه یک سبک زندگی سالم با تعداد زیادی کلاس‌‌های تمرینی، درس‌‌هایی به هدف سلامتی فیزیکی و ذهنی و برنامه‌‌های ویژه مهیج مثل پیاده روی محیا شده است.

اسپاهای مقصد، معمولا به اقامت حداقل دو تا سه شب احتیاج دارند و به بیشتر ماندن ترغیب ‌‌می‌کنند. آنها یک محیط دوستانه را ارائه ‌‌می‌دهند که برای کسی که به تنهایی سفر ‌‌می‌کند عالی است. آنها محدودیت سنی دارند: معمولا ۱۶ سال به بالا اجازه ورود دارند.

 

معروف ترین ( و گران ترین) نمونه‌‌های اسپاهای سنتی مقصد Canyon Ranch و Golden door هستند. گزینه‌‌های بودجه دوستانه بیشتری وجود دارد که یک تجربه سلامت گرا بدون فاکتورهای گران قیمت و تجملی ارائه ‌‌می‌دهند.

مسئله زیرکانه در مورد اسپاهای مقصد این است که اگرچه همه در صنعت اسپا ‌‌می‌دانند که معنی اسپا چیست اما اغلب مشتریان نمیدانند. از آنجایی که سرچ اینترنتی مشتری خیلی مهم است، اغلب اسپاهای مقصد اسم خودشان را به “آرامشگاه اسپا” یا “اسپا و آرامشگاه” تغییر داده اند تا در سرچ اینترنتی اینگونه به نظر بیایند.

آرامشگاه‌‌ها و اسپاهای هتلی

در دهه‌ی ۱۹۹۰ خیلی از آرامشگاه‌‌ها و هتل‌‌ها شروع به تهیه اسپاها کردند تا مهمانان بتوانند در مدتی که برای تفریح یا تجارت در هتل اقامت دارند از ماساژ در کنار دیگر تفریحات مثل گلف، تنیس و شنا (تجربه آرامشگاه کلاسیک) استفاده کنند.

اسپاها مهم تر شدند تا جایی که در هتل‌‌ها و آرامشگاه‌‌ها حاضر شدند. خیلی از اسپاهای آرامشگاهی یک فهرست از کلاس‌‌های تمرینی اضافه کردند (که معمولا رایگان اند اما گاهاً وجود دارند) و گاهی مربیان شخصی در دسترس اند. بعضی حتی مراکز تندرستی دارند که به طور تخصصی به هدف ارتقای سلامتی ایجاد شده اند.

بنابراین خطوط محو تر شده اند، اما چیزهای اندکی هستند که تغییر نکرده اند. مقصدها همه حول و حوش تندرستی هستند و شامل غذا هم ‌‌می‌شوند. اسپاهای کلاسیک آرامشگاهی، گزینه‌‌های بیشتری برای تندرستی دارند. قیمت گذاری در اکثر اسپاهای آرامشگاهی ایالات متحده جداگانه است_اقامت، وعده‌‌های غذا، کلاس‌‌ها و خدمات اسپا جداگانه قبض داده ‌‌می‌شوند.

حدود ۲۰۰۰ آرامشگاه و اسپای هتلی در ایالات متحده وجود دارد که ‌‌می‌توانند از اسپاهای کوچک مسافرخانه ای تا اسپاهای بسیار چر زرق و برق لاس‌وگاس دسته بندی شوند. این دلیل اهمیت تحقیق در مورد ویژگی خاص آنهاست و اینکه چرا نبایستی به لیبل “اسپای آرامشگاهی” اعتماد کرد. بسته به ویژگی‌‌ها، اسپاهای آرامشگاهی و هتلی گزینه‌‌های بسیار مناسبی برای خانواده‌‌ها، زوج‌‌ها و مسافران تجاری است. اگر شما ‌‌می‌خواهید قادر باشید به تنهایی سفر کنید و به راحتی با مردم ملاقات کنید؛ اسپاهای مقصد (با نام مستعار آرامشگاه اسپا) گزینه‌‌های بهتری هستند. اسپاهای کشتی کروز، یک انعطاف از هیئت مدیره برای بهبود تجارب مهمانان که ‌‌می‌توانند از بخشی از این گروه دیده شود.

 

چشمه‌‌های معدنی اسپا

این اسپاها یک منبع طبیعی و معدنی آب گرم یا آب دریا روی سایت پیشنهاد ‌‌می‌دهند که در آب درمانی استفاده ‌‌می‌شود. این یک ریشه تاریخی از تجربه اسپا در زمانی دارد که مردم به آب‌‌های معدنی برای سلامتی شان سفر ‌‌می‌کردند. این فرهنگ رجوع به اسپا، در قرن ۱۹، هنگامی که ثروتمندان در مکان‌‌های دقیق طراحی شده برای تفریح دور هم جمع ‌‌می‌شدند تا ببینند و دیده شوند؛ به اوج خود رسید.

بسیاری از آنان مثل Greenbrier در ویرجینیای غربی، Omni Homestend در چشمه‌‌های آب گرم ویرجینیا و اسپاهای Baden-Baden در آلمان هنوز مشغول کارند و طعمی از دوران گذشته در میان پیشنهادهای مدرن بیشتر ارائه ‌‌می‌دهند.

همچنین چشمه‌‌های آب گرم بیشتری مثل Ojo Caliente در نیومکزیکواند که خیلی از آنها هنوز پررونق اند. اسپاهای چشمه آب گرم هنگامیکه داروهای مدرن در قرن ۲۰ آمدند، از رونق افتادند. اما اکنون بسیاری از مردم دارند قدر غوطه ور شدن در آرامش را ‌‌می‌فهمند.

اسپاهای پزشکی

اسپای پزشکی یک دورگه ترکیب شده از کلینیک پزشکی و اسپای روزانه است که تحت نظارت دکتر انجام ‌‌می‌شود، اغلب خدمات رایج که در اسپای پزشکی ارائه ‌‌می‌شود، درمان‌‌های لیزری، از بین بردن موها با لیزر، IPL (پالس شدید نور)، میکرودرم ابریژن (microdem abrasion)، Photofacials، مواد تزریقی مثل بوتاکس و پرکننده‌‌ها، پیل‌‌های شیمیایی، پوست کشی یا بازجوان سازی پوست و درمان سلولیت. حدود ۲۰۰۰ اسپای پزشکی در ‌‌ایالات متحده وجود دارد – به اندازه تعداد اسپاهای هتلی و آرامشگاهی!

اسپاهای باشگاهی

این اسپاها در باشگاه‌‌های تناسب اندام هستند. مانند Equiuox. هدف اولیه آن تناسب اندام است. اما یک سری خدمات حرفه ای اسپا بر مبنای روز ارائه ‌‌می‌دهند. کسانی که عضو نیستند، پذیرفته ‌‌می‌شوند.

 

 

 

1 نظر در “اسپا چیست؟

  1. معصومه حیدری گفت:

    ممنون از مقاله خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *