بلاگ

ماساژ بافت عمیق چیست؟

ماساژ بافت عمیق چیست؟

نوعی ماساژ درمانی است, ماساژ بافت عمیق از ضربه­ یا حرکت لمسی عمیق یا آهسته استفاده می­ کند تا به لایه­ های عمیق­ تر ماهیچه یا نیام برسد (بافت متصل اطراف ماهیچه ها). برای درمان دردها و امراض شدید و نواحی منقبض شده استفاده می­ شود مثل خشکی گردن و کمر درد, گرفتگی ماهیچه ران و شانه­ های شکسته.

چگونه عمل می­ کند؟

درحالی که بعضی از ضربه­ ها و لمس­ ها ممکن است مانند ضربات موجود در ماساژ درمانی سوئدی احساس شوند, ماساژ درمانی عمیق مشابه با ماساژ معمولی با فشار عمیق نمی ­باشد.

این نوع ماساژ درمانی برای تفکیک بافت سوخته و زخم شده استفاده می­ شود و به طور فیزیکی ” گره خوردگی” یا چسبندگی ماهیچه را (نوارهای دردناک, بافت صلب) را از هم باز می­ کند که باعث قطع گردش خون می­ شود و ایجاد درد می­ کند, محدوده حرکتی را محدود می­ کند و التهاب بوجود می­ آورد.

در شروع ماساژ, فشار کمتری برای گرم کردن اعمال می­ شود و ماهیچه­ ها را آماده می­ کند. تکنیک­ های خاصی سپس اعمال می­ شود. رایج­ ترین تکنیک­ ها عبارتند از:

کشیدگی عمیق, فشار نرم در طول بافت­ های ماهیچه­ ها بااستفاده از آرنج, بازو, برآمدگی­ های انگشتان و شست دست.

فشار اصطکاک روی بافت ماهیچه ها اعمال می­ شود تا چسبندگی و گرفتگی بافت ماهیچه ­ای را رفع کند.

مزایای و ویژگی­ های ماساژ بافت عمیق

ماساژ بافت عمیق معمولا بر روی یک مشکل خاص متمرکز می­ شود, مانند درد ماهیچه­ های مزمن, توان بخشی و بهبود آسیب دیدگی, و شرایط زیر:

 • کمر درد
 • قابلیت حرکت محدود
 • بهبود آسیب دیدگی­ ها و زخم ­ها (مانند ضربه شلاق, ضربه فنی)
 • آسیب ناشی از فشار تکراری, مانند سندرم تونل مچ دست
 • مشکلات وضعی
 • کشیدگی ماهیچه در قسمت زرد پی, ماهیچه سرینی, نوار IT, ساق پاها, ماهیچه چهار سر, ماهیچه چهار گوش معین, قسمت فوقانی پشت
 • درد آرتروز
 • سیاتیک
 • مشکلات ورزشی (دو و میدانی, کشتی)
 • سندرم Piriformis
 • آسیب آرنج
 • فیبرومالژیا
 • درد قسمت فوقانی پشت یا درد گردن

بر طبق مجله گزارشات مصرف کننده, ۳۴۰۰۰ نفر ماساژ بافت عمیق را موثرتر در درمان درد آتروز نسبت به ورزش درمانی, نرمش, داروهای تجویز شده, کایروپراکتیک, طب سوزنی, رژیم غذایی, گلوکوزامین و داروهای بیش از حد رتبه بندی کردند.

ماساژ بافت عمیق همچنین یک رتبه بندی برتری برای درد فیبرومالژیا دریافت کرده است. مردم اغلب به محدوده بهبود یافته حرکتی بعد از یک ماساژ بافتی عمیق توجه می ­کنند.

آیا یک ماساژ بافت عمیق آسیب زننده است؟

در نقطه­ های معین در طول ماساژ, شما ممکن است احساس ناخوشایندی یا حتی درد بیشتری داشته باشید وقتی ماساژور روی نواحی که چسبندگی یا بافت آسیب دیده وجود دارد, کار می­ کند.

شما باید همیشه به ماساژورتان بگویید اگر در طول ماساژ احساس درد کردید. ماساژور می ­تواند روش را تغییر دهد یا محل را عوض کند اگر ماهیچه ­های سطحی کشیده شده باشند.

درد لزوما خوب نیست, و لزوما یک علامت نیست که ماساژ انجام شود. در واقع, بدن شما تا زمان واکنش به درد ممکن است کشیده شود, و کار را برای ماساژور برای رسیدن به ماهیچه ­های عمیق ­تر سخت می ­کند.

چه انتظاری می­ توان داشت در طول جلسه ماساژ؟

ماساژور ممکن است از نوک انگشتان, بند انگشتان, دستان, آرنج ­ها و ساعدها در طول ماساژ بافت عمیق استفاده می­ کند.

ممکن است از شما خواسته شود به­ طور عمیق نفس بکشید همانطور که ماساژور روی نواحی کشیده شده کار می ­کند.

بعد از ماساژ, ممکن است شما احساس سختی یا درد داشته باشید, اما در طول یک روز یا بیشتر درد کمتر می ­شود و فروکش می ­کند.

با ماساژورتان در تماس باشید اگر نگرانی یا مشکلی داشتید و یا احساس درد کردید بعد از ماساژ.

نوشیدن آب بعد از ماساژ به جاری شدن افت سوخت و سازی بافت­ ها کمک می­ کند.

پیشگیری­ ها

این نوع ماساژ درمانی برای افراد زیر مناسب و ایمن نمی ­باشد: افراد با لختگی خون, (مثل, ترومبوفلبیت, ترومبوز ورید عمقی), بعلت خطر آن ممکن است حذف شوند. اگر مشکل لختگی خون دارید یا در خطر آن هستید, ضروری است که با پزشک­ تان مشورت کنید.

اگر تحت عمل جراحی به تازگی بوده ­اید, شیمی درمانی, پرتوگیری یا هر عمل پزشکی دیگری, توصیه می­ شود با پزشک تان قبل از شروع ماساژ مشورت کنید.

ماساژ نباید به طور مستقیم روی خون مردگی یا کوفتگی, پوست زخم یا ملتهب, جوش ­های پوستی, جراحات یا زخم­ های باز, تومورها, فتق شکمی, استخوان­ های شکسته یا نواحی با شکستگی انجام شود.

اگر شما توی هر شرایطی باشید, مشورت با پزشک مشاور درباره مراقبت اولیه قبل از ماساژ مهم است تا بفهمید چه نوع ماساژی پیشنهاد می­ شود و بهتر است. برای مثال, افراد با شرایط خاص, مانند خشکی مفاصل نمی­ توانند درد عمیق ماساژ بافتی را تحمل کنند.

زنان باردار ابتدا باید توسط پزشک شان کنترل شوند اگر می­ خواهند ماساژ خاصی انجام دهند. باید در طول حاملگی ماساژ عمیق بافتی (یا هر ماساژ دیگری) اجتناب کرد, اما پزشک شما ممکن است یک ماساژ خاص را در حاملگی پیشنهاد دهد.

اثرات جانبی ممکن

ماساژ عمیق بافتی ممکن است منجر به کبودی یا خون مردگی شود. گزارشات موردی لختگی خون وریدی, بیماری عصبی نخاعی, هماتوم کبدی و سندرم interosseous خلفی بعداز ماساژ عمیق بافتی را گزارش داده ­اند.

فراتر

ماساژ عمیق بافتی بیش یک ماساژ با فشار عمیق و زیاد می ­باشد. اهداف و روش ­ها متفاوت هستند و در شرایط معین کمک می ­کند, اما به یاد داشته باشید با ماساژورتان برای ماساژ مشورت کنید.

تذکر: اطلاعات موجود در این سایت برای مقاصد آموزشی در نظر گرفته شده ­اند و برای توصیه, تشخیص پزشکی یا درمان از طریق پزشک مناسب نیستند. همه پیش بینی­ ها, درمان دارویی, اثرات مخرب را در نظر نمی ­گیرد. شما باید مراقبت پزشکی برای هر مشکل سلامتی را فورا پیگیری کنید و با پزشک تان قبل از استفاده از دارو یا گرفتن رژیم و یا هر تغییر در رژیم مشورت کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *