بلاگ

نقش ماسا­ژ در تسکین درد ناشی از روماتیسم مفصلی

نقش ماسا­ژ در تسکین درد ناشی از روماتیسم مفصلی

ماساژ درمانی نشان داده است که نقش مهمی در کاهش درد دارد، بصورتی که تحرک را افزایش می ­دهد و اضطراب را برای بیمار روماتیسم مفصلی کاهش می ­دهد. بیمار  همواره با درد زندگی می ­کند و هر درمانی را که باعث کاهش درد ا­و شود، می ­پذیرد.

روماتیسم معمولا روی مچ دست و مفاصل کوچک دست مانند مفاصل روی بند انگشت اثر می­ گذارد، روماتیسم مفصلی معمولا رایج ترین بیماری  آرتریت است .۱٫۵ میلیون نفر در آمریکا که حدود دو سوم آن ها خانم هستند دچار رماتیسم مفصلی هستند. روماتیسم مفصلی سبب ایجاد درد و تورم در مفاصل می ­شود و حرکت را مختل می کند.

در روماتیسم مفصلی بافت کپسول مفصلی(سینوویال) که خط پوششی روی مفصل است، بطور اشتباه مورد هدف سیستم ایمنی بدن قرار می­ گیرد. سلول های سیستم ایمنی سبب التهاب می­ شوند همچنین مواد شیمیایی التهاب را روی بافت کپسولی مفصل ایجاد می­ کنند. بافت کپسولی مفصل مایعی به اسم مایع سینوویال ایجاد می ­کند ،که این مایع مثل روغن اجازه می ­دهد که به آرامی مفاصل حرکت کنند. وقتی بافت کپسولی مفصل  ملتهب می­ شود و آسیب می­ بیند، مایع سینوویال نمی تواند مانند روغن عمل کند و درنتیجه مفاصل به آسانی حرکت نمی ­کنند. اگر التهاب بافت کپسولی مفصل ادامه پیدا کند ،غضروف و در نهایت استخوان صدمه می­بیند.سپس مفاصل تغیر شکل داده و بد شکل می­ شوند و حرکت مفاصل محدود می­ شود.

اثرات روماتیسم مفصلی فراتر از دست و مفاصل کوچک است، بلکه می­ تواند روی شرایط کلی بدن اثر بگذارد.

علا­ئم

• سفتی مفصل در هنگام صبحگاه طولانی تر از ۳۰ دقیقه

درد در چند مفصل کوچک برای شش هفته یا بیشتر

• درد دو طرفه

• از دست دادن انرژی و اشتها

• درجه پایین تب

• خشکی چشمها و دهان (سندرم سیگرن)

• گره های روده ای یا توده هایی که می توانند در زیر پوست رشد کنند.

مشکل تنفس، کم خونی و التهاب رگهای خونی می تواند نشانه های روماتیسم مفصلی باشد.

مفاصل آسیب دیده توسط روماتیسم مفصلی ممکن است نازک، گرم و متورم باشد، اما معمولا به شکل یکپارچه می ­باشند به  این معنی که اگریک طرف تحت تاثیر قرار گیرد، طرف دیگر نیز معمولا تحت تاثیر قرار می گیرد روماتیسم مفصلی اولین بار در مفاصل کوچکتر ظاهر می شود، بنابراین مفاصل مچ دست و انگشتان اغلب تحت تاثیر قرار می گیرند، اما سایر مفاصل مانند گردن، شانه، آرنج، باسن، زانو و مچ پا می توانند همرا با پا  تحت تاثیر قرار گیرند. در حالی که علائم زیادی برای این بیماری وجود دارد ، اما زمانی که  در فرد علائم روماتیسم مفصلی ظاهر می­ شود ، این علائم معمولا برای سالها طول می کشد.

درمان دارویی برای روماتیسم مفصلی  شامل داروهایی است که داروهای ضد روماتیسمی را اصلاح می کند که  این دارو ها باعث کاهش علائم بیماری و کاهش پیشرفت بیماری می شود. داروهای ضد درد مانند داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی و دارو های  NSAID دارو ها­یی هستند که می ­توانند برای کاهش تورم و درد مورد استفاده قرار بگیرند.

ماساژ و روماتیسم مفصلی

در حالی که ماساژ می تواند به افزایش تحرک و کاهش تنگی عضلات ناشی از درد مزمن کمک کند،  اما برای کاهش درد ناشی از مفاصل تغییرناپذیر یا رو به فساد نمی تواند موثر باشد. ماساژ سوئدی با فشار متوسط و آزادی نقاط ماشه ای بدن  دو نوع ماساژ است که تحقیقات اثبات کرده است که برای کسانی که مبتلا به روماتیسم مفصلی هستند مفید است، اما هنگام کار با مشتری  شما ممکن است تکنیک های دیگری برای کاهش درد و افزایش تحرک به کار بگیرید.

اثبات شده است که ماساژ درمانی برای کاهش درد و افزایش تحرک مفصلی و همچنین کاهش افسردگی و اضطراب در افراد مبتلا به روماتیسم مفصلی مفید است. در یک مطالعه، افرادی که مبتلا به روماتیسم مفصلی بودند بودند و تحت ماساژ­درمانی فشار متوسط  قرار گرفتند، از درد کمتر و تحرک بیشتری نسبت به کسانی که تحت ماساژ­درمانی فشار ملایم قرار گرفتند بهره بردند .مطالعات دیگر نشان داد که هورمون استرس و هورمون کورتیزول بلافاصله پس ماساژ درمانی بیمار مبتلا به روماتیسم مفصلی کاهش می­ یابد.

یک مطالعه در  سال ۲۰۱۱ نشان داد ماساژ نقاط ماشه ای بدن که سه بار در هفته برای دو هفته تجویز می شود، باعث کاهش قابل توجه درد از بیمار  روماتیسم مفصلی می ­شود . آزادی نقاط ماشه ای با استفاده از فشار متوسط تا  فشار عمیق کار می کند، که به عضله اجازه می دهد کشیده شود تا فشار مفاصل که ناشی از تنش در مفصل است کاهش پیدا کند.

در استفاده از تکنیک های ماساژ بافت های عمیق و یا درمان نقاط ماشه ای  در مشتریان  مبتلا به روماتیسم مفصلی مراقب باشید، این تکنیک ها ممکن است باعث التهاب، به ویژه در نزدیکی مفاصل تحت تاثیر این بیماری بشود. هنگامی که از این تکنیک ها استفاده می ­کنید، بسیار مهم است که به آرامی عمل کنید، به مشتری زمان بدهید که واکنش نشان بدهد، و  بیش از حد عمل نکنید.به مشتری اجازه بدهید تا پس از اتمام کار واکنش بدن خود را ببیند. اگر شرایط برای آن ها­ خوب بود و هیچ افزایش التهابی بعد از جلسه­ ی ماساژ درمانی مشاهده نگردید، شما می ­توانید در جلسه­ ی بعدی عمیق تر کار کنید. اما اگر علائم افزایش یافت، از تکنیک  های ماساژ عمیق  بافت ها خودداری کنید.

منع مصرف

موارد منع مصرف اساسی برای ماساژ درمانی نیز برای کسانی که مبتلا به روماتیسم مفصلی هستند به این شرح است : ممانعت  از ماساژ هنگام که زخم باز ، تب، بثورات پوستی یا تحریک، و یا ترومبوز ورید عمقی وجود دارد. قبل از ماساژ درمانی، مشتریان باید در مورد هر گونه نگرانی بهداشتی توسط پزشک خود چکاپ شوند.

هنگام کار با مشتریانی که روماتیسم مفصلی دارند، از کار بر روی مفاصل که در مرحله ای از التهاب حاد هستند و گرم، قرمز و یا بسیار دردناک هستند اجتناب کنید. به طور مرتب با مشتری تماس بگیرید تا اطمینان حاصل کنید که فشار بیش از حد عمیق نیست، زیرا از این  بابت که ماساژ منجر به انقباض عضلات شود و موجب تنش و درد بیشتر شود نگرانی وجود دارد. اگر یک مشتری علائم فراوانی از بیماری داشته باشد، ماساژ را انجام ندهید تا علائم آرام شود. در هنگام تحرک و کشش مفاصل بسیار مراقب باشید، به عنوان مثال  مفاصل ممکن است مفاصل آسیب دیده باشند.

 

ماساژ درمانی به طور قابل توجهی کاهش درد، افزایش تحرک و کاهش استرس و اضطراب را برای بیماران مبتلا به روماتیسم مفصلی نشان داده است. ماساژ­درمانی باید از سبک  تا متوسط پیش برود، و باید جراحات لخته شده و آسیب دیده مورد توجه قرار گیرد. مشتریانی که با روماتیسم مفصلی زندگی می کنند با درد به عنوان یک همدم ثابت سر و کار دارد و از هر درمانی که باعث تسکین درد او شود استقبال می­ کند.

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *