بلاگ

ماساژ درمانی به درمان نشانه های اضطراب کمک می ­کند

ماساژ درمانی به درمان نشانه های اضطراب کمک می­ کند

اختلا­لات اضطرا­بی یک مارپیچ رو به پایین ایجاد می کنند، با اختلال در خواب و تنش عضلانی سبب می ­شوند شرایط وخیم تر شود. اثبات شده است که  ماساژ­درمانی کیفیت و مقدار خواب را افزایش می­ دهد و همچنین تنش و درد عضلات را کاهش می­ دهد، همچنین بطور قابل توجه ی علائم اضطراب را کاهش می­ دهد.

اضطراب، مانند افسردگی، می تواند شرایط ناتوان کننده ای باشد که توسط نزدیکان ما کمتر درک می­ شود.

همه ما اضطراب را در زندگی تجربه کرده ایم، اما برای افرادی با اختلالات اضطرابی احساس اضطراب مداوا نمی ­شود. بلکه ممکن است برای همیشه ادامه پیدا کند. این اضطراب ثابت در نهایت شروع به مداخله در کار، مدرسه، روابط و حتی توانایی های ما در انجام فعالیت های روز­مره­ می ­کند.

اختلال اضطراب عمومی

اضطراب، یا بطور اختصاصی اختلال اضطراب عمومی، حدود ۱۸٫۱% از جمعیت افراد بالغ را شامل می شود و در خانم ها احتمال تاثیر گذاری آن ۶۰% بیشتر از آقایان است. اضطراب فراگیر است و حالت روحی را تحت تاثیر قرار می­ دهد. تحقیقات نشان داده که اختلال ­های اضطرابی بر روی سیستم قلب و عروق، سیستم گوارش و تنفس و سیستم خواب تاثیر می ­گذارد.

علائم اضطراب

علائم اضطراب می تواند گیج کننده باشد و اغلب با شرایط دیگری مثل افسردگی و فیبرومیالژی (درد مزمن) اشتباه گرفته می­ شود.

علائم اضطراب شامل موارد زیر است :

  • بی قراری و تشویش
  • احساس خستگی بدون علت
  • مشکلات پیچیده
  • زود رنجی و احساس ناراحتی بدون دلیل
  • درد و تنش بی دلیل در ماهیچه ها
  • اختلال در خواب که شامل مشکلات خواب آلودگی و بخواب رفتن در حین کار می باشد

درمان اضطراب

درمان اضطراب معمولا شامل رفتار درمانی شناختی، دارو درمانی و آموزش مدیریت استرس می باشد. رفتار درمانی شناختی شامل روان درمانی است که در راستای  کمک به افرادی که اضطراب دارند می ­باشد. درمان شناختی شامل شناسایی و به چالش کشیدن الگو های تفکر منفی می ­باشد، در این حالت معالجه بیشتر روی مقابله با ترس ها  و در گیر شدن با فعالیت هایی که اضطراب را کاهش می ­دهد می­ باشد. دارو های ضد افسردگی و ضد اضطراب یا دارو ها­ی بتا بلاکر ممکن است برای درمان اضطراب تجویز شوند. باید درباره ی مزایا و اثرات جانبی هر دارو با پزشک معالج صحبت شود همچنین در مورد سبک زندگی، هزینه ها، برنامه های درمانی و درمان های جایگزین گفتگو صورت گیرد.مدیریت استرس

آموزش مدیریت استرس شامل یادگیری تکنیک های آرمیدگی و فعالیت های مراقبت از خود است که می توانند استرس و اضطراب را کاهش دهند. مدیریت استرس می تواند شامل نفس عمیق، مدیتیشن، یوگا و تای چی باشد. فعالیت ماساژ درمانی هم می تواند در حوزه­ ی فعالیت های مراقبت از خود قرار بگیرد.

ماساژ درمانی به کنترل اضطراب کمک می کند

 ماساژ درمانی برای مدیریت اضطراب بسیار عالی است زیرا این مسئله برای دو عارضه­ ی اصلی در اضطراب ثابت شده است بدین شرح که :  ماساژ درمانی اختلال ها­ی خواب و بیخوابی را کاهش داده و همچنین درد و تنش عضلانی را کاهش می ­دهد.

ماسا­ژ درمانی خواب را بهبود می ­بخشد

خواب یک عملکرد حیاتی است. در هنگام خواب مغز و بدن ما بطور همزمان شروع به باز­سازی خود می­ کند. محرومیت از خواب سبب خسارت روی عملکرد روحی و حالت روا­نی فرد می ­شود، هر کسی که یک شب خواب را از دست داده این موضوع را خیلی خوب می ­داند که اختلا­ل در خواب اثرات مضر قابل ملاحظه ای روی سیستم ایمنی بدن به جا می­ گذارد مثلا سیستم عصبی و توانایی در تمرکز کردن مختل می­ شود و همچنین سطح انرژی بدن کاهش می ­یابد.

خواب یک عملکرد حیاتی است و نخوابیدن سبب تغیرات خلق و خو می­ شود، ناتوانی در انجام فعالیت ها و دشوار شدن تمرکز از جمله تغیرات در خلق و خو است. ناحیه ای در مغز  وجود دارد که مسئول کنترل احساسا­ت، تصمیم گیری و واکنش های اجتماعی است، این ناحیه به خواب نیاز دارد تا باز­سازی و تقویت شود. وقتی ما به اندازه ­ی کافی نمی­ خوابیم یا خواب ما به اندازه­ ی کافی عمیق نیست، ما شروع می کنیم به از دست دادن توانایی تفکر و تمرکز کردن و همچنین احساس افسردگی و اضطراب می­ کنیم.

ماسا­ژ­درمانی نشان داده است که خواب را بهبود می ­بخشد، بنابر­این تمام اثرات اضطراب را کاهش می ­دهد، ماساژ­درمانی استرس را بطور کلی کاهش می ­دهد، و همچنین ثابت شده است کهماساژ­درمانی خواب در کودکان را هم بهبود می­ بخشد،  ماساژ­درمانی در مورد بیماران سرطانی و نیز کسانی که از درد مزمن رنج می ­برند هم موثر است. مطالعات ثابت کرده است که ماسا­ژ­درمانی بطور قابل ملاحظه ای توانایی به خواب فرو رفتن و همچنین کیفیت خواب را در افرادی که از اضطراب رنج می­ برند افزایش می ­دهد.

همراه با بهبود یافتن خواب، بسیاری از  دیگر علائم اضطراب شروع به بهبود می­ کنند:

  • تمرکز بهبود می­ یابد
  • خستگی کاهش می ­یابد
  • درد کاهش می ­یابد
  • حالت عاطفی بهبود می ­یابد (این عامل برای کسانی که از اضطراب رنج می ­برند بسیار مهم است)

ماسا­ژ­درمانی درد را کاهش می ­دهد

ثابت شده است که  ماساژ­درمانی در کاهش درد موثر است و همچنین بطور ویژه در کاهش تنش ودرد عضلانی مفید است ماسا­ژ سوئدی، یا سکته­ ی مغزی طولانی، با تکنیک ها­ی ماسا­ژ بافت های عمیق و فشرده سازی ایسکمیک کاهش درد و استرس بیشتری را ارائه می ­دهد و کیفیت و مقدار خواب را بهبود می ­بخشد همچنین با روش آزاد سازی تنش از نقاط کلیدی بدن درد و تنش را بطور قابل ملاحظه ای می­ کاهد. ماسا­ژ­درمانی بصورت با افزایش در گردش خون، از بین بردن اسید لاکتیک و وارد کردن اکسیژن غنی به داخل خون عمل می­ کند. تکنیک های بافت عمیق شامل اصطحکاک برای شکستن چسبندگی و ایجاد کشش برای بلند کردن فیبر و بافت عضلانی و به عبارتی بازگشایی دامنه حرکت است.

مطالعه­ ی ماساژ­درمانی در تنظیم مراقبت های حاد

در یک مطالعه پیرامون استفاده ­ی  ماساژ­درمانی برای تنظیم مراقبت های حاد، داده های کیفی پیشرفت و بهبود در تمام حوزه ها را نشان داده است بطور مثال در سطوح کلی درد، احساس  سلامتی، آرامش و توانایی در خوابیدن بهبود حاصل شده است. این تحقیق بطور قابل توجه ی کاهش سطوح درد، بهبود آرامش و خواب، بهبود حالت عاطفی و بهبود­ی کلی را نشان داده است.

ماساژ­درمانی نشان داده است که مزایای مهمی در بازیابی پس از ورزش و جلوگیری از شروع درد پس از ورزش دارد. این مزایا بطور مشابه در مورد تنش عضلانی و درد حاصل ار تنش و ناراحتی های روانی وجود دارد. همان طور که ماسا­ژ­درمانی عضلات را آرام می­ کند از آن طرف هم رنج های حاصل از استرس، افسردگی و اضطراب را می ­کاهد.

همراه با کاهش درد و تنش در عضلات و بهبود کیفیت و مقدار خواب، ماساژ­درمانی تاثیر مهمی روی کاهش نشانه ها­ی علائم استرس دارد، و هنگامی که به خواب بهتری دست می­ یابیم بدن و ذهن ما می تواند خود را باز­سازی کند، و هنگامی که درد و تنش در عضلات ما کاهش می­ یابد ما به احساس تسکین و آرامش دست می­ یابیم.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *