بلاگ

۹ فایده غیرمنتظره ماساژ کف پا

۹ فایده غیرمنتظره ماساژ کف پا که باعث می ­شود شما همین حالا بخواهید آن­را امتحان کنید

ما همه می دانیم که ماساژ کف پا حتی اگر برای مدت کوتاهی هم باشد چه حالا یا بعدا” می تواند به ریلکس شدن ما کمک کند، بخصوص پس از اینکه تمام روز را سر پا بوده یا راه رفته­ ایم، و پاهای­مان از شدت تورم درحال ترکیدن است. مطمئنا” هر کسی از این کار لذت می ­برد اما آیا این کار از داشتن حسی کمی بیشتر از ریلکس بودن و برطرف کردن مقداری از درد فایده دیگری هم  دارد؟

تکنیک­ های بسیار زیادی برای ماساژ دادن وحود دارند که همه آنها وعده­ فواید سلامتی خاصی را می­ دهند. تکنیک ­های سنتی درمانی بر روی ریلکس کردن عضلات و مفاصل تمرکز می ­کنند؛ هدف روش “اکیوپرشر”   افزایش سلامت عمومی و افزایش جریان انرژی بوسیله ایجاد فشار بر روی نقاط خاصی از بدن است؛ “آروماتراپی” از روغن­ های معطر و موسیقی آرامش بخش برای افزایش عوامل آرامش دهنده با تاثیر بر چند حس به طورهم زمان استفاده می ­کند؛ و “رفلکسولوژی” به دنبال بالابردن عملکرد ارگان های داخلی با  ماساژ دادن قسمت های خاصی از کف پا می باشد.

نظرات زیادی در این رابطه وجود دارند، برخی به شکلی افراطی، راجع به اینکه یک ماساژ ساده چه فوایدی می ­تواند برای شما داشته باشد صحبت می کنند، درحالیکه شواهد کمی در اثبات ادعای آنها وجود دارد.

ما سعی در معرفی بعضی از فواید ماساژ کف پا بر اساس تحقیقات علمی هستیم- فوایدی که می توانند به محض انجام  ماساژ دیده شوند یا اثرشان پس از یکی دو هفته نمایان می ­شود، یا حتی با گذراندن دو یا سه جلسه درمان در هفته.

۱- ماساژ برای زندگی جنسی شما مفید است

این کار فقط با کمی  ماساژ با روغن اتفاق می­ افتد.، چند شمع معطر، موسیقی ارام برای ایجاد یک حس عالی برای شبی احساسی. یک ماساژ کف پا هدیه ­ای خالصانه به طرف مقابل است، و کمک می کند تا آزارهای کوچکی را که در طول روز به­هم داده اند از یاد ببرند و این عالی ­ترین شکل بالا بردن حس شهوت است.

پاها بهترین نقطه برای شروع هستند چون با ماساژ دادن قسمت­ هایی از پا مثل پشت زانو و قسمت داخلی ران یک حس آرام از برانگیختگی بوجود آمده و تبدیل به احساس قوی شهوانی می ­شود.

۲- باعث افزایش سرعت گردش خون می­شود

به دلیل اینکه زندگی روزمره ما اکثرا” بی تحرک و به صورت نشته است ما به استفاده مداوم از عضلاتمان عادت نکرده­ ایم. عضلات کف پاهایمان به سختی تحرک دارند و به دلیل استفاده از کفش های تنگ گردش خون در این ناحیه اغلب با اختلال همراه است. ۱۰ تا ۲۰ دقیقه ماساژ قبل از رفتن به رختخواب می تواند باعث افزایش گردش خون در قسمت­ های تحتانی بدن شود.، و به طور خاص برای افرادی که از دیابت رنج می ­برند بسیار مفید است.

۳- به جلوگیری از ایجاد زخم و صدمه به کف پا و قوزک پا کمک می ­کند

ماساژ کف پا به درد مفاصل کمک کرده و در بهبود زخم ­ها مؤثر است، و همچنین درد مفاصل را کاهش می ­دهد. اگرچه وقتی  ماساژ با تمرینات کششی و ورزشهایی که باعث تقویت پاها و قوزک می شود همراه باشد از صدمات بعدی جلوگیری کرده، همچنین بهبود زخم­ های موجود را نیز تسریع می­ کند. تمرینات کوتاه سه یا پنج جلسه در هفته می ­تواند شمارا در به حد اقل رساندن ریسک صدمات مطمئن سازد. در دقایقی از روز همه ما ممکن است هنگام راه رفتن دچار لغزش شویم، اما داشتن پاها و قوزک های مستحکم ما را در جلوگیری از بروز صدمات و جراحات مطمئن می سازد.

۴- کاهش اثرات افسردگی و تشویش

با مطالعه تحقیقات انجام شده درحوزه اثرات “رفلکسولوژی” (بازتاب شناسی)، چنین به نظر می­ رسد که این نوع ازماساژ پاها چیزی فراتر از این­است که فقط باعث آرامش افراد در طول ماساژ شود. انجام این ماساژ در نوبت­ های زیاد کاهش چشمگیر تشویش و نگرانی در بیماران سرطانی را نشان داده است. تکنیک ­ها به سادگی قابل یادگیری بوده و می ­توانند به عنوان یک راه موثر در کاهش اظطراب و تشویش به­ کار گرفته شوند.

۵- کمک به بهبود سردرد و میگرن

یک تحقیق انجام شده در دانمارک نشان داده افرادی که از سر درد و میگرن رنج می ­برند پس از انجام درمان­ های رفلکسولوژی به مقدار بسیار زیادی بهبود پیدا کرده ­اند. آنها دارو درمانی را متوقف کرده، و سه ماه پس از کامل شدن دوره درمان، علائم بیماری ۶۵ درصد کاهش یافته است درحالی که تعداد کمی از آنها درمان قطعی یافته­ اند. این باور وجود دارد آنهایی­ که از روش ماساژ پای رفلکسولوژی استفاده کرده ­اند برای خود زندگی با جنبه­ های مثبت بیشتری را ساخته ­اند.

۶- پایین آوردن فشار خون

فشار خون بالا در زندگی مدرن امروزی امری عادی برای زنان و مردان شده ­است. این بیماری می­ تواند به وسیله عوامل زیادی مثل استرس و رژیم غذایی ناسالم ایجاد شود، اما در بیشتر موارد هیچ علت مشخصی وجود ندارد و متخصصین بر این باورند که ژنتیک و عوامل محیطی علت بروز آن می ­باشند. نتایج یک تحقیق    نشان داد، افرادی که در مراکز درمانی با بیماران درگیر با زوال عقل کار می کنند، کاری که به شدت استرس زا است و نیاز به صرف قوای ذهنی و جسمی فراوان دارد، می تواند با انجام یک تا سه جلسه۱۰ دقیقه ­ای ماساژ کف پا در هفته باعث بهبود روحیه و خلق افراد، و کم شدن تشویش و پایین آمدن فشار خون آنها شود.

۷- کمک به کف پای صاف و بیماری سست شدن بافت همبند کف پا (plantar fasciitis)

افرادی که کف پای صاف دارند به دلیل شل بودن لیگامنت ­ها، قوس طبیعی که در پاهای معمولی وجود دارد را ندارند. این حالت ممکن است تاثیر به سزایی بر فرد نگذارد، اما خیلی از افرادی که با این مشکل درگیر هستند از درد پا حتی بعد از فعالیت های فیزیکی سبک هم شکایت می کنند. درد مزمن پاشنه پا می تواند به وسیله التهاب یا سست شدن بافت همبندی­که از قوس کف پا نگهداری می کند به وجود بیاید. انجام تمرینات منظم خمراه با ماساژ عمیق، در شرایطی که شما فشار زیادی بر روی قوس کف پا وارد می کنید، می تواند باعث کاهش چشمگیر درد یا حتی درمان این وضعیت شود.

۸- کمک به تسکین عوارض PMS و یائسگی

معمول­ ترین عوارض PMS شامل غمگینی و اندوه، خشم، تشویش، تنش، بی­خوابی مزمن، خستگی، سردرد و بد خلقی  می ­باشد. بیشتر این عوارض می توانند در طول دوران بیماری با انجام روزانه ماساژ کف پا تسکین یابند. عوارض یائسگی، که با داشتن نشانه­ های بیشتر مثل گرگرفتگی و افسردگی خیلی شبیه به عوارض بیماری PMS است نیز می تواند با ما­ساژهای منظم به شکل بسیار مؤثری کاهش یابد.

۹- کاهش تاثیرات ادم در زنان باردار

ادم، که حالت ورم کف پا و قوزک پا در اثر تجمع مایعات است، عوارض ه­ای شایع در زنان حامله ، به خصوص در سه ماهه آخر حاملگی است. برای مقابله با این حالت می ­توان از ماساژ روزانه کف پا به همراه استراحت زیاد و رژیم غذایی درست استفاده کرد.

همانطور که می ­بینید، ماساژ فواید ذهنی و فیزیکی بسیار بیشتری از آنچه که همه افراد تصور می کنند دارد. اگرچه استفاده از ماساژ حرفه ­ای گاهی می ­تواند کمی هزینه داشته باشد، شما می­ توانید با استفاده از منابع قابل دسترس در اینترنت یک یا دو روش متفاوت ماساژ را یاد بگیرید. این کار چند بار در هفته و فقط با صرف۱۰ یا ۲۰ دقیقه امکان پذیر می ­باشد، پس شما و کسانی­ که برای شما مهم هستند می­ توانید بدون تلاش زیاد از مزایای شگفت انگیز ماساژ کف پا بهره­ مند شوید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *