ماساژ بانوان | ماساژ بانوان و استرس روزمره چه رابطه ای با هم دارند| اسپا هانا
مرکز تن آسایی و سلامت هانا با الهام از فرهنگ اسپا در کشور ژاپن به منظور توسعه سلامت جسم و روان مشتریان تاسیس گردیده است.
ماساژ , اسپا , هانا
24743
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-24743,single-format-standard,theme-hana-new,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,transparent_content,columns-4,qode-theme-ver-16.6,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.1,vc_responsive
ماساژ بانوان

رابطه ماساژ بانوان و استرس روزمره

استرس از مخرب‌ترین احساسات و واکنش‌های درونی انسان هاست که در زندگی پیشرفته‌ی امروزی بیشتر نیز شده است. اضطراب قادر است تاثیرات زیانبار بسیار زیادی بر زندگی افراد گذاشته و آن‌ها را دچار مشکلات جدی روزمره بکند. ضعف و پیری پوست و اندام‌ها، گرفتار شدن به وسواس‌های فکری و عملی، مبتلا شدن به بسیاری از بیماری‌های جسمی، اضافه وزن و بسیاری مشکلات دیگر تنها جزئی از عواقب استرس بر فرد هستند. با توجه به اهمیت این مساله، روانشناسان و مشاوران در سراسر دنیا راهکارهای متعددی برای معالجه و درمان استرس که به خصوص در بانوان اثرات زیانبارتری خواهد داشت، ارائه کرده‌اند. از معتبرترین و آسان‌ترین روش‌ها، بهره‌گیری از ماساژ بانوان است. در این مقاله سعی کرده‌ایم تا میزان تاثیر گذاری این روند درمانی و چگونگی انجام آن را بررسی کنیم.

 

لزوم نیاز به ماساژ درمانی برای رفع استرس

عوامل استرسزای بسیاری زندگی انسان قرن حاضر را  با خود درگیر کرده است. از فشارهای روحی و روانی محیط کار گرفته تا دغدغه‎های گوناگونی در زندگی که نسبت به سال‌های پیشین، بیشتر نیز شده‌اند. با وجود تکنولوژی‌های پیشرفته که بشر را برای زندگی راحت‌تر یاری می‌دهند، اما استرسی که با آن دست و پنجه نرم می‌کند، بیشتر هم شده است. برای مثال در دهه‌های پیش استرس قطع شدن دسترسی به اینترنت، خراب شدن وسایل و تجهیزات دیجیتال یا لوکس امروزی و نوسان و ناپایداری قیمت‌ها وجود نداشته و این نگرانی‌ها ارمغان این سال هاست.

بدیهی است که این استرس و اضطراب دائمی خود موجب به وجود آمدن تشویش‌های بی مورد دیگر و حتی بسیاری بیماری‌ها و مشکلات می‌شود. این مساله به خصوص در بانوان که باید مظهر آرامش خانواده باشند و علاوه بر آن حساسیت‌های خاصی در رابطه با سلامت پوست و سایر اعضای بدن دارند، به طور ویژه‌ای نمایان می‌شود. چاره‌ی کار این است که با انجام رفتارهای درست یا مراجعه به درمانگر، ترس‌ها و مشغله‌های فکری بیش از اندازه را از ذهن خود دور کرده و به آرامش پناه ببریم.

مشاوران و درمانگران روش‌های زیادی را در این باره معرفی کرده‌اند که بسیاری از آن‌ها مفید بوده است. اما در بین این روش‌ها، یکی از آسان‌ترین و بهترین آن‌ها بهره گیری از ماساژ بانوان برای رفع استرس روزمره است. در حقیقت با انجام ماساژ درمانی علاوه بر کمک به سلامت و شادابی پوست خود، قادر خواهید بود تا ترس‌ها و نگرانی‌ها را نیز از خود دور نمایید.

لزوم نیاز به ماساژ درمانی برای رفع استرس

 

تاثیر ماساژ بانوان برای رفع اضطراب

ماساژ با رعایت اصول و روش‌های لازم می‌تواند استرس و اضطراب را با تسکین و آرامش جایگزین کند. افرد زیادی از این شیوه برای رهایی از افکار استرس‌زا و رهایی از دردها استفاده می‌کنند. گرچه انجام یک ماساژ موثر و حرفه‌ای به افراد متخصص در این زمینه نیاز دارد، اما شما می‌توانید با مطالعه و تمرین، تا حدودی بتوانید به خود کمک کرده و خود را ماساژ بدهید.

در زمان هجوم اضطراب به ذهن ما، هورمون کورتیزول و آدرنالین به میزان زیادی ترشح شده و فرد را آماده‌ی بروز خشم زیاد، خوردن بیش از حد، افسردگی، بی قراری یا انزوای افراطی می‌کنند. در کنار همه‌ی این‌ها، احتمال ایجاد سر درد‌های میگرنی، احساس درد در عضلات، خستگی غیر عادی، بیماری‌های گوارشی، ناباروری، ضعف سیستم ایمنی، اختلال در خواب شبانه و… از فرد مضطرب دور نخواهد بود.

همه‌ی این خطرات، بر تاکید به ماساژ بانوان برای دفع استرس می‌افزایند. ماساژ اصولی و آرامش بخش می‌تواند ذهن شما را لحظه‌ای خالی از مسائل آزار دهنده کرده و ترس‌ها را دور کند. گفته می‌شود اولین مردمانی که از ماساژ بهره می‌برده‌اند، اهالی چین در حدود ۲۵۰۰ سال پیش بوده‌اند. بقراط نیز در ۲۴۰۰ سال پیش، برای الیتام درد در ماهیچه‌ها از ماساژ استفاده می‌کرده است.

کم کم بشر فهمید که ماساژ عضلات، قادر است اعصاب را آرام کرده و به درمان دردهای موضعی و حتی اضطراب و افسردگی که با اعصاب در ارتباط است، بپردازد. ماساژ با بالابردن سطح اندروفین در خون، زمینه را برای خنثی سازی اثرات هورمون‌های استرس‌زا آماده می‌کند. هم‌چنین با مالش دادن عضلات مانند آنچه در ماساژ بانوان مدنظر است، تولید و رهاسازی دوپامین و سورتونین در بدن را بالا می‌برد. در نتیجه احساس خرسندی و رضایت در فرد دریافت کننده‌ی ماساژ، ایجاد خواهد شد.

ماساژ بانوان موثر در رفع اضطراب

 

آموزش ماساژ بانوان برای رفع استرس

در ابتدا پیش نیازهای ضروری برای انجام ماساژ را شرح می دهیم، سپس به بررسی مراحل و چگونگی انجام ماساژ می‌پردازیم.

 

لازمه های یک ماساژ خوب

  • یک فضای آرامش بخش برای انجام ماساژ می‌تواند تا حدود زیادی استرس و اضطراب را از فرد دریافت کننده‌ی ماساژ، دور کند. برای مثال می‌توانید فضا را با تعدادی شمع، رایحه‌ی آرامش بخش یک عطر یا بخور، و یا پخش یک موسیقی آرام و بی کلام، مهیا کنید.
  • محیط قرار گرفتن فرد برای دریافت ماساژ، چه به صورت خوابیده و چه نشسته، باید راحت باشد. معمولا از یک تخت تا تشک مناسب و راحت، یا یک صندلی به این منظور استفاده می شود.
  • یک روغن مخصوص بسته به رایحه‌ی مورد علاقه‌ی فرد ماساژ گیرنده، یا حساسیت‌ها و نیازهای پوستی وی مورد نیاز است. از این روغن در حین انجام ماساژ، برای حرکت بهتر دست‌های درمانگر بر روی پوست بهره می‌گیرند. معمولا بدین منظور از روغن بادام، جوجوبا یا در مواردی زیتون و نارگیل استفاده می‌شود. حتی گاهی ممکن است ترکیبی از روغن‌های مختلف ترجیح داده شود.
  • یک عدد حوله‌ی گرم (گرم کردن با بخاری‌های مخصوص) نیز از دیگر الزامات ماساژ بانوان به طور موثر است.
  • گاهی به جای روغن و حوله، بکارگیری ماساژ در آب گرم انجام می‌شود که تاثیرات مشابهی نیز در رفع درد و ناراحتی خواهد گذاشت.

مواد لازم برای یک ماساژ خوب

 

ماساژ سر و صورت

صورت از حساس‌ترین قسمت‌های بدن است که اعصاب زیادی در زیر پوست آن وجود دارند. ماساژ اصولی نقاط مختلف بر روی صورت، علاوه بر سفت کردن پوست و زدودن چین و چروک‌ها، آرامشی خاص به ذهن شما می‌بخشد. بنابراین قسمتی از روز را می‌توانید به این کار اختصاص دهید تا خستگی و نگرانی روزمره‌ی خود را رفع کنید. حتی برخی افراد ماساژ دادن روی سر و به ویژه فرق سر را برای تسهیل جریان خون و بدنبال آن افزایش حس خوب در مغز، بسیار موثر می‌دانند.

مالش دادن نقاط مختلف روی سر و صورت به برقراری تمرکز بیشتر و خالی کردن ذهن از استرس تنش‌های زندگی روزمره نیز کمک خواهد کرد. اگر زمان زیادی را به کار با رایانه یا لپ تاپ اختصاص می‌دهید، برای بهبود تمرکز ذهنی می‌توانید از چند دقیقه ماساژ دادن خود در اواسط کار بهره ببرید. ماساژ سر و صورت در ماساژ بانوان کشورهای مختلف امری بسیار رایج و مفید است که برای رفع استرس نیز به کار گرفته می‌شود.

یکی دیگر از بهترین قسمت‌هایی که می‌توان با مالش دادن آن با نوک انگشتان، به حالت آرامش بخشی دست پیدا کرد، گوش‌ها هستند. صداهای فراوانی که در طول روز و به ویژه در شهرهای شلوغ می‌شنویم، به طور ناخودآگاه استرس و تنش‌های ذهنی را در ما بالا می‌برند. در عوض، قرار گرفتن در یک محیط آرام و ساکت و دریافت ماساژ ملایم بر روی گوش‌ها، فکر را آرام کرده و افکار منفی و نگرانی‌ها را از آن دور می‌کنند. برای ماساژ دادن گوش، با نوک انگشتان خود، حرکات دایره‌واری را در جهت عقربه‌های ساعت، بر سطح پشتی گوش‌ها اعمال کنید.

یک نمونه از نحوه ی ماساژ پیشانی، مالیدن فواصل دو ابرو یا ماساژ روی ابرو ها در جهت داخل به خارج است.

 

ماساژ دست ها و انگشتان

حتما شنیده‌اید که ماساژ هر قسمت از کف دست و انگشتان می‌تواند درد عارض شده در قسمتی از بدن را تا حدودی کاهش دهد. پس چه بهتر که قبل از آنکه دچار درد شده و برای تسکین آن دنبال راه حل باشیم، از ماساژ این قسمت‌ها برای آرامش درونی خود استفاده کنیم. اعصاب موجود در سر انگشتان تجمع بالایی دارند، بنابراین قادر هستند به وسیله‌ی مالش دادن که جریان خون را تسریع می‌بخشد، استرس و فشارهای روحی را نیز رفع کنند. این اتفاق به ویژه برای بانوانی که با دست‌های خود حرکات روزانه بیشتری را انجام می‌دهند، مانند تایپ، خانه داری، بافتنی و امثال آن، در ماساژ بانوان بیشتر تاکید شده است.

آرامش بخش

 

ماساژ کمر و باسن

برای افرادی که در شرایط کاری خود ساعت‌ها بر روی صندلی نشسته یا در حال ایستاده به سر می‌برند، به کمر و باسن فشار زیادی وارد می‌شود. ماساژ این نواحی قادر است خستگی و فشار روحی حاصل شده در طی روزها را تا حد زیادی بهبود ببخشد. حرکات دست بر روی این قسمت‌ها با ایجاد یک فشار ملایم، ضربان قلب و فشار خون را کاهش داده و مفاصل و ماهیچه‌های شما را ریلکس خواهد کرد. هم‌چنین می‌توانید برای سهولت در ماساژ از یک درمانگر متخصص نیز بهره بگیرید.

ماساژ پاها

پاها نیز از قسمت‌هایی هستند که روزانه فشار زیادی به آن‌ها وارد می‌شود. بدیهی است که اهمیت ماساژ دادن قلب دوم انسان کمتر از سایر قسمت‌ها‌ی بدن نخواهد بود. با ماساژ شبانه در قسمت‌های مختلف پا قادر هستید استرس و خستگی روزمره را از تن خود بیرون کرده و انرژی‌های منفی را با انرزی مثبت جایگزین کنید.

کاهش استرس

 

 

بطور مختصر روش‌های ماساژ بانوان برای رفع استرس روزمره در بالا ذکر شد. البته در کنار دست‌ها که گزینه‌های خوبی برای ماساژ بدن هستند، می‌توانید از ماساژورهای مختلف یا صندلی ماساژور نیز استفاده نمایید. بدون شک ماساژ دادن اندام‌های مختلف بدن علاوه بر نقش پر رنگی که در دورکردن نگرانی‌ و اضطراب خانم‌ها دارد، فواید بسیار زیاد دیگری نیز در بر خواهد داشت. بنابراین از انجام این چند حرکت ساده و یا مراجعه به ماساژورها غافل نشوید

بدون دیدگاه

ارسال یک دیدگاه

موردی وجود ندارد