ماساژ سر هندی | ماساژ سر | ماساژ سر برای سلامتی مو و پوست سر
مرکز تن آسایی و سلامت هانا با الهام از فرهنگ اسپا در کشور ژاپن به منظور توسعه سلامت جسم و روان مشتریان تاسیس گردیده است.
ماساژ , اسپا , هانا
24511
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-24511,single-format-standard,theme-hana-new,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,transparent_content,columns-4,qode-theme-ver-16.6,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.1,vc_responsive
ماساژ سر هندی

ماساژ سر هندی

از دیرباز تاکنون راه‌های مختلفی برای تسکین دردهای ناشی از خستگی و بیماری‌های مربوط به ماهیچه‌ها و عضلات وجود داشته است که از بی‌ضررترین آن‌ها می‌توان به ماساژ سر هندی اشاره کرد. ماساژ راهی ساده و در عین حال کاربردی و مفید برای رفع خستگی و آرام نمودن بخش‌های مختلف بدن است. امروزه به دلیل اینکه که افراد مدت زیادی را پشت میز می‌گذرانند مثل مدیران، یا مدت زیادی مجبور به ایستادن هستند مثل جراحان و …؛ نیاز به ماساژهای حرفه‌ای بیش از هر زمانی حس می‌شود. به طوریکه وجود مراکزی جهت ماساژ به سرعت در حال افزایش است.

انواع مختلفی از ماساژ وجود دارد که بر حسب نقطه‌ای که درد می‌کند، مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین شدت ماساژها با یکدیگر متفاوت است که همین امر موجب دسته‌بندی دیگری برای ماساژها شده است. در این بین می‌توان به مواردی همچون ماساژ سر هندی، ماساژ ملایم کالیفرنیایی و … اشاره کرد. که در بخش‌های بعد به جزئیات هریک پرداخته خواهد شد.

 

تاریخچه‌ی ماساژ سر هندی

در بین ماساژها، ماساژ سر هندی بر طبق علوم باستانی آیورودا، بیش از ۴۰۰۰ سال پیشینه‌ی تاریخی دارد به نام Champissage نیز شناخته می‌شود که از کلمه‌ی چمپی در هندی و به معنای ماساژ گرفته شده است. ماساژ سر هندی با اثر بر سه چاکرای آجنا، ساهاسرارا و ویهودراها موجب ایجاد نشاط و آرامش در فرد شده و به همین دلیل بسیار مورد توجه قرار گرفته است. برای آشنایی با چاکراها در بخش‌های بعد توضیحاتی به صورت خلاصه ارائه خواهد شد.

ماساژ سر هندی اولین بار بوسیله‌ی زنان بوجود آمد. در هزاران سال پیش برای افزایش چربی پوست و رشد و سلامتی موی دختران و زنان هندی استفاده می‌شده است. ماساژ سر هندی تقریبا تا سال ۱۹۷۳ ناشناخته مانده بود و پس از آن توسط شخصی به نام نارندرا متا به جهان معرفی شد. این شخص برای تحصیل از هند به انگلیس مهاجرت نمود و به همین وسیله توانست ماساژ سر هندی را به دنیا معرفی نماید و به موجب این امر، امروزه شاهد انجام ماساژ سر هندی در نقاط مختلف دنیا هستیم.

 

معرفی چاکراهای بدن

براساس آنچه از زبان سانسکریت ترجمه شده است، چاکرا به معنی چرخ است که چاکراهای بدن به معنای چرخه‌هایی است که انرژی کیهانی (پرانا) را در خود ذخیره کرده و موجب تعادل زندگی فیزیکی و روحی انسان می‌شوند. به طور کلی ۷ چاکرای اصلی در بدن وجود دارد که هریک مسئول برقراری و تعادل انرژی در بخش‌های مختلف بدن هستند.

چاکراهای بدن

 

چاکرای اول

چاکرای ریشه یا مولادهارا چاکرا، که در بین مقعد و دستگاه تناسلی قرار گرفته و رنگ فعال آن قرمز است. غدد فوق کلیوی، پاها، استخوان‌ها، دندان‌ها، روده، مقعد و پروستات را تحت نظر داشته و رایحه‌های فعال کننده‌ی آن سدر و میخک است و با نماد نیلوفر چهارپر شناخته می‌شود.

چاکرای دوم

چاکرای خاجی یا سوادهیستانا چاکرا، در انتهای ستون فقرات و زیر استخوان خاجی قرار داشته و رنگ مربوط به آن نارنجی است و اندام‌هایی که تحت تاثیر این چاکرا هستند عبارتند از کلیه‌ها و مثانه. در واقع این چاکرا مربوط به خوراک و روابط جنسی بوده و با احساسات درون فرد در ارتباط است و با نماد نیلوفر شش پر شناخته می‌شود.

چاکرای سوم

شبکه‌ی خورشیدی یا مانی‌پورا با غده‌ی پانکراس و اندام‌های معده، صفرا ،کبد، دستگاه گوارش، طحال، سیستم عصبی خودکار در ارتباط است. رنگ مربوط به آن زرد طلایی بوده و نماد آن نیلوفر ده پر است.

چاکرای چهارم

چاکرای قلب و یا آناهاتا چاکرا به رنگ سبز و صورتی بوده و در پشت و بین دو کتف و کمی بالاتر از قلب قرار دارد. با غده‌ی تیموس و اندام‌های قلب، قفسه‌ی سینه، گردش خون، حفره‌ی شکمی و پوست در ارتباط است و با نیلوفر دوازده پر شناخته می‌شود.

چاکرای پنجم

چاکرای گلو، حلق و یا ویهودرا چاکرا به رنگ آبی کمرنگ بوده و در پایین و پشت مهره‌ی گردن قرار دارد. با غده‌ی تیروئید، گردن، فک، بازوها، گلو ارتباط داشته و نماد آن نیلوفر شانزده پر است. باز شدن این چاکرا با ماساژ سر هندی امکان‌پذیر است.

چاکرای ششم

چشم سوم یا آجنا چاکرا به رنگ نیلی و بنفش بوده و در بین دو ابرو بالای بینی و روی پیشانی قرار دارد. با غده‌ی هیپوفیز صنوبری و روح و ذهن انسان در ارتباط است. ماساژ سر هندی باعث باز شدن کانال انرژی این چاکرا می‌شود.

چاکرای هفتم

چاکرای تاجی یا ساهاسرارا چاکرا در وسط و بالای جمجمه قرار دارد و با احساسات سرخوردگی، افسردگی و ترس در ارتباط است. رنگ آن بنفش بوده و مربوط به غده‌ی صنوبری و مخاطی واحساس قدرت در ارتباط است. این چاکرا نیز همچون دو چاکرای قبل با ماساژ سر هندی باز شده و انرژی مربوط به آن آزاد می‌شود.

انوع چاکراهای بدن

 

موارد مورد نظر در درمان با ماساژ سر هندی

ماساژ سر هندی به طور کلی ۲۰ الی ۳۰ دقیقه زمان برده و بخش‌های بالایی پشت، شانه‌ها، گردن، سر و صورت را برای کمک به کاهش استرس و کشش ماهیچه‌ای؛ در بر می‌گیرد. یادگیری ماساژ سر هندی بسیار آسان بوده و زمانیکه با رایحه‌درمانی و ریکی همزمان انجام شود، بسیار موثر خواهد بود.

بر طبق یافته‌ها مشخص شده است که ماساژ سر هندی علاوه بر فواید فیزیکی، بر ذهن نیز تاثیر می‌گذارد.

۷ مورد درباره‌ی ماساژ هندی

تکامل در طی قرن‌ها

در هند از بدو تولد تا زمان کهنسالی افراد ماساژ سر هندی و انواع ماساژهای دیگر را آموزش می‌بینند. در هندوستان سنت ماساژ از نسلی به نسل دیگر منتقل شده و جزئی از زندگی روزمره است. دریافت ماساژ  در طی مراسم عروسی، تولد و… مرسوم است.

با لباس هم انجام می‌شود

ماساژ سر هندی بدون روغن و از طریق لباس‌های سبک نیز قابل انجام است. این امر خصوصا برای افرادی که برای اولین بار می‌خواهند از ماساژ استفاده کنند یا کسانی که ممکن است اندکی در مورد درمان نگران باشند، مفید است.

برای سلامت موها عالی است

زمانیکه استرس داریم، پوست سر می‌تواند کش آمده و سفت شود، و جریان خون به این ناحیه محدود می‌گردد. ماساژ سر هندی منظم می‌تواند با تحریک جریان خون به فولیکول‌ها به شل شدن این ناحیه کمک کرده و به نوبه‌ی خود مواد مغذی مورد نیاز برای تقویت رشد مو و براق شدن موها را فراهم نماید.

تاثیر ماساژ در سلامت موها

 

این ماساژ با روغن بسیار بهتر است

روغن‌ها می‌توانند در ماساژ سر هندی و به منظور نرم کردن پوست و مو استفاده شود. روغن کنجد روغنی با محبوبیت زیاد است که در ماساژ آیورودیک به کار می‌رود. علاوه بر اثر تغذیه‌ای فوق‌العاده، این روغن به تسکین دردهای عضلانی نیز کمک می‌کند. همچنین روغن زیتون یک جایگزین مناسب برای کنجد بوده و خصوصا برای موهای خشک و آسیب دیده بسیار مفید است.

 

ماساژ سر هندی برای رفع سردرد

ترکیبی از حرکات مالشی سریع برای تحریک و رفرش، حرکات چرخشی پترسی سیج برای تسکین و آرام کردن استرس گردن و پوست سر؛ باعث شده است که ماساژ سر هندی به درمانی موثر برای مبتلایان به سردرد باشد. با درمان منظم، سردردهای زیاد و شدید ناشی از استرس می‌تواند به میزان قابل توجهی کاهش یابد. چراکه ماساژ موجب آزاد شدن تنش و در نتیجه ایجاد آرامش می‌گردد.

 

آرام‌بخش چشم‌ها و سینوس‌ها

ماساژ سر هندی شامل کار بر روی نقاط تحت فشار روی پیشانی و اطراف چشم‌ها است که به منظور آرامش و تسکین درد ماهیچه‌های تحت تنش و فشار چشم استفاده می‌شود. همچنین برای کاهش درد سینوس‌ها نیز به کار می‌رود.

ماساژ آرامش بخش سینوس ها و چشم ها

 

محبوب و قابل انتقال

با شناخت هرچه بیشتر مشاغلی که موجب استرس بر کارکنان می‌شوند، شرکت‌ها می‌توانند در محل کار، بخشی را برای تسکین کارمندان خود آماده کنند. ماساژ سر هندی تقریبا با هزینه‌ای اندک در هر مکانی قابل اجرا است.

 

روغن‌های مورد استفاده در ماساژ سر هندی

روغن نارگیل

نرم و محافظت کننده از موها و پوست بوده و به دلیل خاصیت آبرسانی، برای موها و پوست‌های خشک، حساس و آسیب‌دیده بسیار مفید است. همچنین موجب حفظ تعادل پوست شده و می‌تواند عوارض مربوط به اگزما و پسوریازیس را کاهش دهد.

 

روغن بادام شیرین

روغن بادام شیرین مرطوب کننده‌ی پوست و مو است و از این جهت برای پوست و موهای خشک بسیار مفید است.

 

روغن دانه‌ی کنجد

تقویت کننده‌ی پوست و مو بوده و برای پوست‌های خشک شده یا خسته بسیار کاربرد دارد. همچنین برای انواع پوست‌ها خصوصا پوست‌های دچار پسوریازیس یا اگزما مفید است.

 

روغن هسته‌ی انگور

روغن هسته‌ی انگور برای بدن و ماساژ صورت بسیار مفید است و موجب حفظ تعادل و تقویت پوست می‌شود. برای پوست‌های خشک و مستعد آلرژی اهمیت دارد.

 

سایر روغن‌های قابل استفاده در ماساژ سر هندی

از دیگر روغن‌هایی که می‌توان در ماساژ سر هندی استفاده نمود می‌توان روغن رزماری (کاهش دهنده‌ی چربی مو)، روغن بابونه (تسکین‌دهنده‌ی خارش)، روغن درخت چای (کاهش و درمان شوره‌ی سر) و روغن نعناع (جهت خنک کنندگی و تحریک رشد مو) را نام برد.

روغن های قابل استفاده در ماساژ سر هندی

 

فواید ماساژ سر هندی

 کاهش سر درد و میگرن 

باز شدن گره‌هایی که در گردن و کمر وجود داشته و مسئول درد در سردردهای میگرنی هستند، موجب افزایش گردش خون و مایع نخاعی در این نواحی و در نتیجه کاهش درد می‌شود.

 

 افزایش کیفیت خواب و کاهش بی‌خوابی

با افزایش جریان خون و مایعات در مغز تحت تاثیر ماساژ سر هندی، استرس کاهش یافته و در نتیجه کیفیت خواب بهبود پیدا می‌کند.

 

 کاهش استرس و اضطراب

افزایش اکسیژن به دلیل بهبود گردش خون در مغز موجب حفظ هومئوستاز شیمیایی و حفظ حالت روحی روانی و در نتیجه بهبود علائم افسردگی می‌گردد.

 

 تقویت حافظه

تحت استرس روزانه، و انباشته شدن انواع اطلاعات مختلف در مغز، حافظه کاهش می‌یابد. اما ماساژ سر هندی با افزایش آرامش و کاهش استرس موجب آسودگی ذهن و رفع خستگی و در نتیجه تقویت حافظه می‌شود.

 

سلامت پوست و مو

استفاده از روغن‌های مختلف در کنار ماساژ سرهندی موجب تقویت ریشه و فولیکول‌های مو و در نتیجه بهبود رشد و سلامت پوست و مو می‌شود.

 

 سایر موارد

از دیگر مزایای این ماساژ می‌توان به تسکین درد و کاهش انقباضات ماهیچه‌های صورت، پشت، شانه و گردن، افزایش قدرت تحرک مفاصل گردن، کاهش درد در مفصل گیجگاهی و فشار چشم، گرفتگی بینی، تجدید قوای بدن، تنفس بهتر و عمیق‌تر، بهبود سیستم ایمنی، بهبود و تعدیل چاکراها و مراکز انرژی بدن، درمان سرگیجه خصوصا سرگیجه‌ی ناشی از سرماخوردگی، و بهبود خلق‌و خو و در نتیجه بهبود مشکلات گوارشی عصبی، تحریک هورمون‌ها و جلوگیری از فشارخون؛ اشاره نمود.

موارد مهم در ماساژ سر هندی

 

روش انجام ماساژ سر هندی

آماده‌سازی فضا برای ماساژ سر هندی

برای انجام ماساژ نیاز به مکانی آرام است که ذهن کاملا در آرامش بوده و همچنین دمای اتاق باید مناسب باشد. بهتر است که از موسیقی آرام و چند شمع استفاده شود.

 

آماده‌سازی فرد برای ماساژ سر هندی

فرد باید روی صندلی مناسب و راحتی بنشیند و اگر موهای وی بسته است قبل از شروع ماساژ آن‌ها را باز کند. فرد ماساژ دهنده انگشت‌ها را از هم باز کرده و سپس نوک انگشت‌ها را از پایین تا بالای سر باید حرکت دهد. بدین منظور باید از فشار ملایمی استفاده شود و سر فرد را مانند شامپو زدن ماساژ داد. ترجیح بر این است که همزمان با نوک انگشت‌ها کف دست نیز با سر تماس پیدا کند. چهار الی پنج بار این حرکت باید تکرار شود و هر بار که انگشت‌ها به بالای سر می‌رسند باید دست را پایین آورده و سایر نقاط دیگر روی سر را نیز ماساژ داد.

 

ماساژ پوست سر

کف دست را باید روی پیشانی فرد قرار داده تا سر وی ثابت باشد و با دست دیگر پشت سر و با تعویض دست‌ها هر دو طرف سر را ماساژ می‌دهند.

 

حرکت بین موها

به آرامی سر را به عقب خم نموده و با قرار دادن انگشت‌ها روی پیشانی بوسیله‌ی حرکات دایره‌ای پیشانی و بالای ابروها را ماساژ می‌دهند. این حرکت سه بار تکرار می‌شود.

 

پایان ماساژ سر هندی

ماساژ سر هندی با ضربه‌های آرام و ملایم در جلوی پیشانی شروع شده و به مدت یک دقیقه به پایان می‌رسد. البته باید توجه داشت که باید آهسته فشار ضربات کم شود و در نهایت دست را به آرامی روی سر بکشید و در واقع به یکباره آن را پایان ندهید.

 

عوارض ماساژ سر هندی

با اینکه ماساژ به خودی خود مشکلی ایجاد نمی‌کند، اما در صورتیکه توسط فرد غیرحرفه‌ای انجام شود، ممکن است آسیب‌هایی را در پی داشته باشد. مثلا افرادی که فشار خون بالا دارند باید مراقب باشند زیرا فشار بیش از حد در این ناحیه ممکن است موجب پاره شدن رگ شود و به همین دلیل باید فشار بسیار ملایم انجام گیرد. همچنین زنان باردار باید از انجام ماساژ سر هندی خودداری نمایند زیرا ممکن است اثرات منفی بر جنین بگذارد.

عوارض ماساژ سر هندی

 

توصیه‌های ایمنی در انجام ماساژ سر هندی

این ماساژ ممکن است برای بیمارانی که مشکلات سلامتی خاص دارند یا برطبق شرایط پزشکی اجازه‌ی استفاده از ماساژ را ندارند، ممنوع است. بنابراین بهتر است قبل از مراجعه برای هرگونه ماساژ، با پزشک خود مشورت نمایید.

بدون دیدگاه

ارسال یک دیدگاه

موردی وجود ندارد