بلاگ

رایحه‌درمانی برای تعادل احساسی

رایحه‌درمانی برای تعادل احساسی

عطرهای بدست آمده از اسانس ­های روغنی اثرات مثبتی بر روی عملکرد نوروفیزیولوژی و اتونومیک مغز داشته و می ­تواند به منظور افزایش احساس، سلامت فیزیکی و عملکرد ذهنی مورد استفاده قرار بگیرد.

رایحه ­درمانی، فعالیتی مبنی بر استفاده از روغن­ های ضروری، اسانس ­­های گیاهی (گل، برگ، ریشه و ساقه) می ­باشد که برای بهبود فیزیکی، احساسی و رفاه فرد مورد استفاده قرار می ­گیرد. اسانس ­ها ترکیبات فراری می ­باشند به این معنی که به سرعت تبخیر می­ شوند. این ترکیبات توسط تقطیر و یا روش ­های مکانیکی استخراج می­ شوند. روش تقطیر منجر به خارج شدن روغن­ از گیاهان شده و سپس روغن و آب از هم جدا می ­شوند. روش مکانیکی و یا فشار سرد، به سادگی منجر به فشرده کردن ترکیبات گیاهی شده تا روغن از آن خارج شود.

رایحه ­درمانی در واقع یکی از مشتقات گیاه درمانی می ­باشد، به طوری که هدف استفاده از ترکیبات بیولوژیکی گیاهی به منظور اثرات درمانی بر روی سلامت می ­باشد. در حقیقت، روغن ­های ضروری دارای اثرات ضد ویروس، ضد باکتری و ضد قارچ تایید شده بوده و در برخی موارد به عنوان ترکیبات آرایشی و محافظت کننده پوست نیز مورد استفاده قرار می ­گیرد.

اسانس ­ها از ترکیبات شیمیایی فراری شامل ترپن ­ها، استر، آلدئیدها، کتون، الکل، فنول و اکسیدان­ ها تشکیل شده است که تولید ویژگی­ های بوی مخصوص برای هر ترکیب روغنی را می ­کند.

سیستم لیمبیک

گیرنده­ های بویایی (رسپتورهای کوچک) در غشای موکوسی در سقف حفره بینی قرار گرفته است. آکسون­ هایی از این رسپتورها رشته­ های عصبی کوچکی را ایجاد می­ کنند که از طریق استخوان انتوموئید عبور کرده و وارد لوب بویایی می­ شود. بسیاری از خصوصیاتی که تحت عنوان توانایی چشایی می ­شناسیم در واقع حس بویایی می­ باشد.

از لوب بویایی، سیناپس  ­های عصبی (از طریق آکسون سلول های میترال) به صورت مستقیم به قشر بویایی، بخشی از قشر مغزی که ورودی­ های حسی را به صورت مستقیم دریافت می ­کنند، حرکت می­ کنند. کورتکس مغزی لایه سطحی مغز می ­باشد که حاوی میلیاردها نورون می ­باشد. مخ بخشی از مغز می­ باشد که محل هوش، توانایی خواندن، نوشتن، صحبت کردن، محاسبه، حافظه و خلاقیت می­ باشد.

به این مورد باید توجه داشت که پیام­ های بویایی از طریق طناب نخاعی عبور نمی­ کنند، ولی از طریق عبور از سد خونی-مغزی مستقیماً وارد مغز می ­شوند. این همان مورد می ­باشد که در معرض عطرهای خاص قرار می­ گیریم، به سرعت تغییر در احساس و وضعیت فرد ایجاد می شود.

قشر بویایی همچنین بخشی از سیستم لیمبیک انسان می­ باشد، که احساس ­های فرد شامل درد، لذت، خشم، ترس، ناراحتی و جنسی را کنترل می­ کند. سیستم لیمبیک معمولاً تحت عنوان مغز “احساسی” نامیده می­ شود چرا که وضعیت احساسی فرد را بر پایه محرک­ های ورودی­ از طریق میلیاردها نورون تنظیم می­ کند.

زمانی که بوی ناشی از یک ترکیب نظیر اسانس ­های فرار به قشر بویایی که در سیستم لیمبیک قرار گرفته است، می­ رسد بر روی وضعیت احساسی ما تاثیر می­ گذارد. اثر هر ترکیب منحصر بفرد بوده که وابسته به ترکیبات شیمایی و ویژگی­ های انرژی­ زای آن می­ باشد. هر روغن اثرات خاص خود را بر روی سیستم لیمبیک و بنابراین بر روی احساس ما دارد. در نتیجه هر ترکیبی از روغن ­ها اثرات شیمیایی خاص خود را داشته و تاثیر منحصر به فردی بر روی سیستم لیمبیک می ­گذارد.

 

رایحه درمانی و احساس

مطالعات همواره نشان می ­دهد که عطرهایی نظیر اسانس­ ها، اثرات خاصی بر روی عملکرد نوروفیزیولوژی و خودکار مغز داشته و می­ تواند به منظور اثرگذاری بر روی احساس و وضعیت ، سلامت فیزیکی و عملکرد ذهنی (شناختی) فرد تاثیر بگذارد. برخی از ترکیبات روغنی کاهش اضطراب و افسردگی، بهبود وضعیت و کاهش درد را نشان داده ­اند که در این بین اسطوخدوس، بابونه رومی و پرتقال شیرین از بقیه اثرات بهتری دارند.

اسانس­ ها می­ توانند به منظور فعال کردن آرامش درونی مورد استفاده قرار بگیرند و به روند احساسی فرد کمک کنند. بسیاری از روغن­ ها اثرات افزایش داشته و می ­توانند به منظور افزایش حس آرامش در خانه یا محل کار مورد استفاده، قرار گرفتن کودکان در وضعیت آرام پیش از خواب و کمک به آرامش ذهن پیش از خواب کمک کنند.

برخی از روغن ­ها، بخصوص روغن مرکبات، اثرات تحریکی بر روی شناخت داشته و منجر به بهبود دقت و تمرکز ذهنی می­ شود. سایر روغن­ ها نظیر رزماری انرژی­ زا بوده و منجر به بهبود انرژی در روزهای شلوغ و دراز می­ شود. برخی از ترکیبات منجر به کاهش اضطراب و استرس شده و برخی دیگر منجر به افزایش شادی و حال خوش می­ شود.

چگونه از اسانس­ ها لذت ببریم

اسانس ­ها می ­­توانند از طریق اضافه کردن چند قطره روغن در آب و استفاده از پخش کننده در اتاق پخش شوند. تنفس این ترکیبات می ­تواند از طریق اضافه کردن چند قطره بر روی دستمال و یا ظرف کوچک حاوی آب گرم صورت بگیرد که روشی دیگر برای لذت بردن از ترکیبات ضروری می­ باشد. این روغن­ ها در برخی موارد با استفاده از روغن­ های حامل، یا روغن­ های بدون عطر و طعم نظیر روغن نارگیل یا ججوبا که منجر به رقیق شدن روغن­ ها در سطح ایمن می­ شود بر روی پوست مورد استفاده قرار می ­گیرد. اسانس­ ها همچنین می­ تواند در حمام و یا دوش گرفتن نیز مورد استفاده قرار بگیرند.

رایحه ­درمانی یک روش دلپسند برای ترکیب خصوصیات سلامت ­زا و افزایشی روغن­ ها در زندگی روزمره می­ باشد. اسانس­ ها می­ تواند منجر به کاهش استرس و اضطراب، افزایش شادی و تمرکز ذهنی شده و منجر به لذت بردن ما از بوی آن می­ شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *