منافع حجامت که شما از آن خبر ندارید! - اسپا هانا
مرکز تن آسایی و سلامت هانا با الهام از فرهنگ اسپا در کشور ژاپن به منظور توسعه سلامت جسم و روان مشتریان تاسیس گردیده است.
ماساژ , اسپا , هانا
16750
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-16750,single-format-standard,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,transparent_content,columns-4,qode-theme-ver-16.6,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.1,vc_responsive

منافع حجامت که شما از آن خبر ندارید!

منافع حجامت که شما از آن خبر ندارید!

 

در حال حاضر، همه افراد عکس های ورزشکاران المپیک را با دایره هایی تیره روی کمر و شانه هایشان دیده ­اند که در واقع نشان می­ دهد آن ها حجامت انجام داده ­اند .اما واقعا حجامت چیست و آیا کار سالمی است؟

تاریخچه­ ی حجامت

سوابق حجامت به ابتدای سال ۲۸ میلادی برمی ­گردد، که از شاخ حیوانات برای خارج کردن سموم مار گزیدگی و ضایعات  پوست استفاده می ­کردند. استفاده از شاخ ها به استفاده از فنجان بامبو تبدیل شد و سپس فنجان ها­ی شیشه ­ای جای فنجان­ های بامبو را گرفت. حالا ما فنجان های پلاستیکی داریم که دارای دریچه هستند و می توانند برای ایجاد مکش استفاده شوند.

حجامت اولین باردر چین و سپس در مصر انجام شد، جایی که متون پزشکی در مورد استفاده از آن برای تب، درد، سرگیجه، عدم تعادل قاعدگی و تسریع «بحران بهبودی» توصیه می­ کردند. حجامت از مصر، به یونانی ها و در نهایت اروپا معرفی شد، حتی در اواخر دهه ۱۸۰۰ در آمریکا استفاده شد. در واقع شیر دوش ها که برای اختلالات شیردهی در مادران استفاده می­ شد، تکامل یافته است و به شکلی که امروزه به عنوان فنجان حجامت می­ شناسیم درآمده است در اوایل دهه ۱۹۴۰، مجموعه هایی از فنجان های حجامت توسط کمپانی ها­ی داروسازی به بازار عرضه شد.

فرآیند حجامت با ایجاد فشار منفی داخل فنجان انجام می شود. هنگام استفاده از فنجان­ های شیشه ای، استفاده از یک پنبه­ ی آغشته به الکل یا گاز مایع در الکل استفاده کنید، پنبه را در گاز انبر های کوچک نگهداری کنید و سپس آن را درون فنجان آتش بزنید تا به حرارت برسد و هوا را گسترش دهد. (به شدت توصیه می شود از قیچی قلاب گیر و نه فقط موچین استفاده کنید تا اطمینان حاصل شود پنبه­ ی الکلی به طور غیرمستقیم کاهش پیدا می کند.) سپس فنجان به سرعت روی پوست قرار می گیرد، پوست را به فنجان می کشد و همچنین هوای داخل فنجان سرد می­ شود. فنجان های پلاستیکی مدرن دارای دریچه  و پمپ می باشد که می تواند برای کنترل میزان مکش استفاده شود. ازهر کدام از این روش ها استفاده می شود، حجامت از فشار منفی برای تولید نتایج درمانی خود استفاده می کند.

شدت مکش در حجامت
شدت مکش به سرعت قرار گرفتن فنجان بر روی پوست پس از حذف شعله واندازه فنجان بستگی دارد، و اگر درمانگر از مجموعه­ ای همراه با دریچه استفاده می­ کند تنظیم می کند که چه مقدار هوا باید از داخل فنجان توسط پمپ کشیده شود. اگر فشار منفی بسیار زیاد باشد، مقدار کمی از هوا اجازه پیدا می­ کند که خلاء را با کشیدن پوست از یک بخش بسیار کوچک از دیواره لیوان کاهش دهد. اغلب این مکش به طور کامل از بین می رود  و فنجان به تنظیم مجدد نیاز پیدا می­ کند، اما در عمل  مقداری از هوا می ­تواند فشار را کاهش دهد.

شگفتی در استفاده از فنجان­ های حجامت

حجامت برای تخلیه مایعات و سموم از مناطق مختلف بدن استفاده می شود، چسبندگی را از بین می برد و بافت ها­ی متصل به هم را می ­کشد، جریان خون را به داخل عضله و بافت های راکد سرا­زیر می­ کند و سیستم عصبی را تحریک می­ کند. حجامت می­ تواند برای بیماران فیبرومیالزی استفاده شود، و به­ منظور کاهش بافت زخم پس از آسیب، برای درد مزمن و چسبندگی پس از جراحی استفاده شود حجامت معمولا برای برونشیت و آسم هم استفاده می ­شود. در واقع، در اواخر دهه ۱۸۰۰ و اوایل دهه ۱۹۰۰، به طور منظم خانواده ها در سراسر کشور برای درمان این بیماری ها، و همچنین برای سرماخوردگی و آنفلوآنزا از حجامت استفاده کردند.

علاوه بر این، حجامت به طور منظم در طب سنتی چینی برای شرایط گوارشی و اسهال، درد شانه و شانه ی یخ زده، سردرد و میگرن، مشکلات نازایی و قاعدگی، سرماخوردگی، آکنه، بی خوابی و آسیب های بافت نرم مورد استفاده قرار می گیرد. گاهی اوقات در طب سوزنی از فنجان به جای سوزن استفاده می­ شود.

سبک ها­ی حجامت: حجامت حرکتی

دو سبک حجامت وجود دارد: حرکتی و ثابت. برای انجام حجامت متحرک، باید قبل از قرار دادن فنجان رو­ی پوست، باید روی پوست کرم یا روغن مالیده شود. هنگامی که فنجان قرار می ­گیرد، درمانگر  فنجان ها­را بصورت بالا یا پایین روی یک خط سیر دایره­ ای سر می ­دهد، با بالا و پایین کشیدن فنجان ها چسبندگی­ ها باز شده و طول بافت ها افزایش می­ یابد. این نیز یک روش عالی برای “بیرون آوردن” مایع  از ناحیه­ ی رکود و مردگی است. حجامت متحرک یک روش فوق العاده برای بیرون آوردن عوامل بیماری زا (باد، گرما، سرما، رطوبت) از بدن است بطوری که این عوامل کامل از بین می ­روند.

سبک­ های حجامت:  حجامت ثابت و ایستا

حجامت ثابت و ایستا در پزشکی چینی برای رفع رکود در خون و خروج عوامل بیماری زای داخلی استفاده می شود. حجامت ملایم برای درمان وضعیتی کم خونی استفاده می­ شود. حجامت متوسط  برای بیماران قوی تر از جمله کودکان بالای هفت سال  و زمانی که سطح انرژی مناسب است استفاده می­ شود. حجامت قوی برای جا­به­ جا کردن خون  راکد و حذف عوامل بیماری­ زا استفاده می ­شود. فنجان ها بر اساس شرایط درمان روی نقاط تحت فشار حاد یا روی نقاط ماشه­ ای قرار می­ گیرند.

فنجان ها را می توان از ۵ تا ۱۵ دقیقه به صورت فنجان های ثابت و فنجان ها­ی متحرک روی بدن باقی گذاشت تا فرآیند مکش را انجام دهند. حجامت نسبتا سالم است، اما دایره های تیره و نوارهای قابل توجهی را بر روی سطح پوست می گذارد. با استفاده از فشار منفی، خون از مویرگ های کوچک کشیده می شود و ما دایره­ های تیره را روی بدن ورزشکاران می ­بینیم. در حالی که  حجامت بی ضرر است، اما این علائم می تواند کاملا ناراحت کننده باشد مهم است که مشتریان بدانند این اتفاقات پیش از درمان رخ می ­دهد!

هشدارها و موانع استفاده
حجامت همیشه باید توسط یک درمانگر آشنا به تکنیک ها­ی حجامت  انجام شود، و همچنین درمانگر باید با مفاهیم  طب سنتی چینی و نقاط فشار حاد آشنا باشد. در حالی که  حجامت خطرناکتر از ماساژ طب سوزنی یا سبک شرقی (شیاتسو یا ماساژ تایلندی) نیست، اما هنوز لازم است  تا یک ماسا­ژ­درمانگر  موارد احتیاط و منع استفاده­ ی حجامت را قبل از به کار بردن آن بداند.

 

۱ دیدگاه
  • علی
    ارسال شده در ساعت ۲۰:۴۷h, ۲۰ اردیبهشت پاسخ

    ممنون مفید بود.

ارسال یک دیدگاه

موردی وجود ندارد